ثبت برند چیست؟

زمانی یک شرکت مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و از رقبای خود تفکیک می گردد که با نام یا علامتی تجاری به آن ها معرفی شود. برند (نام تجاری) هویت یک شرکت محسوب شده که در معرفی محصولات و خدمات آن نقش بسیار مهمی را ایفا می‌نماید. همچنین، برندها به شرکت ها کمک کرده تا نام، محصولات و خدمات آن ها دائما در ذهن مخاطبین تداعی گردد.

در این مطلب، ابتدا به معرفی کامل برند و دلایل ثبت آن پرداخته و سپس، قوانین، مدارک مورد نیاز، مراحل ثبت برند را به شما عزیزان توضیح خواهیم داد. در آخر نیز به ثبت برند در خارج از کشور و طبقه بندی بین المللی آن اشاره خواهیم کرد.

هر چند که مهمترین مطالب بصورت کامل بیان شده، اما در صورت داشتن هر گونه ابهام یا سوالی، شما عزیزان می‌توانید با مشاوران ثبت ناب تماس حاصل فرمایید.

هزینه ثبت لوگو

اگر چه ثبت لوگو اهمیت و ضرورت دارد، اما بسیاری از افراد باز هم به دنبال این هستند که در رابطه با هزینه ثبت لوگو اطلاعات دقیقی داشته باشند و خوب تا حدی هم حق دارند. به همین دلیل در ادامه در رابطه با این موضوع اطلاعاتی را بیان می کنیم. یعنی هزینه ثبت لوگو به فاکتورهای زیر بستگی دارد؛

 • نوع لوگو شما (حقیقی یا حقوقی بودن آن)
 • تعداد طبقات برند شما
 • داخلی یا بین المللی بودن لوگو
 • هزینه حق الثبت
 • هزینه روزنامه
 • و…

با توجه به این فاکتورها باید بگوییم که نمی توانیم مبلغ دقیقی را به عنوان هزینه ثبت لوگو بیان کنیم. اما این بدان معنی نیست که شما نباید از هزینه های ثبت لوگوی خود آگاهی داشته باشید. کافی ست به کارشناس های ما در ثبت ناب تماس بگیرید.

این کارشناس ها به طور تخصصی و البته به صورت رایگان با توجه به شرایط شما هزینه های ثبت یک لوگو را به شما بیان می کنند.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که فرصت را از دست ندهید و همین الآن با کارشناس های ثبت ناب  تماس بگیرید تا زمان ثبت لوگوی شما هم سریع تر باشد.

قوانین انتخاب نام برند

اولین گام برای شروع هر فعالیت تجاری، انتخاب و ثبت برند (نام تجاری) آن جهت جلوگیری از کپی برداری رقبا می باشد. یکی از دلایلی که صاحبان سرمایه باید برای کسب و کار خود یک نام تجاری انتخاب کنند این است که محصولات و خدمات آن ها بتوانند توسط مشتریان شناخته و خریداری شوند. ثبت برند نیز می تواند مستقیما بر اعتبار هر نوع کسب و کاری اثر گذاشته و صاحب برند این امکان را خواهد داشت تا توسط دولت حمایت شده و مشتریان بیشتری را به سمت برند خود جذب نماید.

از دیگر دلایل ثبت برند این است که صاحب برندی انحصار یک نام تجاری را در اختیار خود گرفته و به رقبای خود اجازه کپی و استفاده از آن را نخواهد داد. در واقع، زمانی برندها دارای ارزش مالی می شوند که اصول و قواعدی در رابطه با ثبت آن ها (مانند انتخاب نام یکتا، ارائه کالاها و خدمات سودآور و تبلیغات موثر) رعایت شوند.

اصول انتخاب نام برند

 • برند (نام تجاری) و لوگوی آن باید نشان دهنده ویژگی های محصول بوده و از طرح، رنگ و نقش های واضح و ساده، در آن استفاده شده باشد.
 • اسامی مشهور و نام مناطق جغرافیایی قابل ثبت نیستند.
 • ثبت برند انتخابی با شباهت ۵۰ درصدی به برندی دیگر، ممکن نیست.
 • واژه های عام برای نام تجاری مردود می شوند. (برای مثال، میز یا صندلی)
 • واژه ها بعنوان صفات محصول قابل ثبت نیستند؛ مگر اینکه بخشی از نام تجاری باشند.
 • علائم گمراه کننده برای محصولات غیر قابل ثبت هستند. (برای مثال، نماد گاو برای محصولات گیاهی)
 • علائم خلاف قوانین عمومی و اسلامی قابل ثبت نیستند.
 • پرچم ها، نشان های سلطنتی و علائم رسمی دولتی غیر قابل ثبت هستند.

مراحل ثبت برند

مدارک برای ثبت شرکتی برند (حقوقی)

 1.  کپی شناسنامه و کارت ملی مالک یا مالکین شرکت
 2. روزنامه تأسیس و آخرین تغییرات شرکت
 3. نمونه لوگوی نوشتاری برند (اختیاری)
 4. کارت بازرگانی مالک یا مالکین شرکت (برای نام برند لاتین)
 5. جواز کسب شرکت (برای نام برند فارسی)
 6. فهرست کامل اقلام (مطابق با جواز)

مدارک برای ثبت شخصی برند (حقیقی)

 1.  کپی شناسنامه و کارت ملی فرد مالک
 2. نمونه لوگوی نوشتاری برند (اختیاری)
 3. کارت بازرگانی فرد مالک (برای نام برند لاتین)
 4. جواز کسب شخص مالک (برای نام برند فارسی)
 5. فهرست کامل اقلام (مطابق با جواز)

اظهارنامه برند به فرمی گفته می شود که تکمیل آن برای ثبت هر برندی ضروری بوده و باید به همراه مدارک لازم به اداره مالکیت معنوی و علائم تجاری کشور ارسال شود.

به منظور تکمیل این فرم، متقاضی برند ابتدا در وب سایت اداره ذکر شده ثبت نام کرده و با ورود به حساب کاربری خود، نوع اظهارنامه مورد نظر خود را انتخاب نماید. فرم اظهارنامه بسته به نوع مالک برند (حقیقی یا حقوقی) و تابعیت او متفاوت می باشد.

نکته قابل توجه در خصوص ثبت برند این است که در هنگام انجام مراحل اظهارنامه، می بایست گزینه ثبت نهایی را انتخاب و یک کد پیگیری از سایت مورد نظر دریافت کرد؛ در غیر اینصورت، برند مورد نظر بصورت موقت ثبت خواهد شد.

مزیتی که ثبت موقت برند دارد این است که از حذف مراحل و اطلاعات وارد شده در سامانه جلوگیری نموده تا در زمان متقاضیان صرفه جویی شود.

لازم به ذکر است که اگر صاحب برند بیش از یک نفر باشد، می بایست مالک یا مالکین دیگر به فرم اظهارنامه برند اضافه شوند. اطلاعات اظهارنامه برند هر چه دقیق تر تکمیل شود، به نفع صاحب یا صاحبان آن بوده و در مراحل بعدی ثبت برند نیز موثر خواهد بود.

در صورتی که مالک برند مقیم خارج از کشور بوده و بخواهد نام تجاری خود را به زبان فارسی یا لاتین ثبت نماید، می تواند شخصی را بعنوان نماینده قانونی خود انتخاب کرده و به او برای انجام تمام امور ثبتی برند خود (مانند تکمیل فرم اظهارنامه) وکالت دهد.

جهت تایید شدن برند خود، اظهارنامه ثبت برند شما می بایست شامل مندرجات زیر باشد:

 1.  اسم، شماره ملی، نشانی، کدپستی، تابعیت و سمت متقاضی (برای شخصیت حقیقی)
 2. نام، نوع فعالیت، نشانی، محل و شماره ثبت، تابعیت، مرکز اصلی (شخصیت حقوقی)
 3. اسم، شماره ملی، نشانی، کدپستی نماینده قانونی متقاضی (در صورت مقیم نبودن متقاضی در ایران)
 4. تاریخ، محل و شماره اظهارنامه در خارج از کشور (درصورت درخواست حق تقدم مقرر در کنوانسیون پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی و اصلاحات بعدی آن)

در بخش بررسی اظهارنامه، مرجع ثبت به مدت 30 روز از تاريخ دریافت، اظهارنامه و ضمائم آن را از لحاظ رعايت جنبه‌ هاي ظاهری و دیگر شرايط مقرر در آيين نامه مالکیت معنوی مورد بررسی قرار می دهد. همچنین، این مرجع تطابق طبقه يا طبقات علامت تجاری مورد نظر با طبقه‌ بندي بين‌المللي را مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد.

چنان چه پس از بررسي، ايرادات و نواقصي در اظهارنامه و ضمائم آن مشاهده شود، مرجع ثبت مراتب را بصورت مكتوب به مالک برند ابلاغ کرده تا ظرف مهلت مقرر در آيين نامه، برای رفع آن ها اقدام نمايد.

درصورتی که صاحب برند در مهلت مقرر قانوني، به هر علتي نتواند خطاها و نقواص اعلامي را رفع نمايد، مرجع ثبت اظهارنامه را رد و مراتب را كتباً با ذكر دلیل، به او ابلاغ خواهد كرد. همچنین، مهلت رفع ایرادات و نواقص اظهارنامه براي متقاضيان ايراني، 30 روز و براي متقاضيان مقيم خارج از كشور، 60 روز از تاريخ ابلاغ در نظر گرفته می شود.

با توجه به اینکه در حال حاضر، مراحل پذیرش اظهارنامه برند بصورت الکترونیکی انجام می شود، چنانچه پس از بررسی آن، برای پرونده اخطار (رفع نقص یا رد اظهارنامه) صادر گردد، این هشدار از طریق ایمیل یا پیامک (SMS) برای فرد متقاضی ارسال خواهد شد.

حتی اگر شخص متقاضی بخواهد خطاهای موجود در اظهارنامه برند خود را در مهلت مقرر رفع نماید، باید آن را به صورت الکترونیکی انجام دهد.

پس از پذیرش درخواست ثبت علامت تجاری توسط مرجع ثبت، خبر آن به صورت ایمیل یا پیامک (SMS) به فرد متقاضي اعلام شده و او می بایست ظرف مدت مشخصی از تاریخ اعلام، جهت پرداخت هزينه‌ هاي مربوط به ثبت برند و انتشار آگهي اقدام نمايد.

در صورت عدم پرداخت هزينه‌ ها در مهلت مقرر، اظهارنامه از اعتبار ساقط خواهد شد. اين مهلت براي متقاضيان داخل کشور، 30 روز و برای متقاضیان مقيم خارج از كشور، 60 روز می باشد.

اگر اظهارنامه برندی توسط مرجع ثبت رد شود، مالک نام تجاری می تواند نسبت به این موضوع اعتراض نماید. در صورتی که صاحب برند از سوابق ثبت برخوردار باشد، می تواند از آن ها جهت تغییر نظر مرجع ثبت استفاده کند؛ در غیر اینصورت، می بایست به وب سایت اداره مالکیت معنوی مراجعه کرده و اظهارنامه ضمن اعتراض را تکمیل نماید.

اما اگر صاحب برندی نسبت به رد علامت تجاری خود اعتراضی داشته باشد، می بایست به دادگاه مراجعه کرده و شکایت خود به مقامات آن اعلام نماید. در صورتی که رای دادگاه به نفع مالک برند باشد، علامت تجاری او توسط مرجع ثبت، تایید خواهد شد.

اگر صاحب برندی قصد تمدید علامت تجاری خود را داشته باشد، باید 6 ماه پیش از اتمام اعتبار آن، برای درخواست تمدید اقدام نماید.

جهت تمدید 10 ساله علامت تجاری، تنها کافی است که مالک آن پس از درخواست، مجددا یک فرم درخواست اظهارنامه ثبت برند را تکمیل و به همراه مدارک مورد نیاز به اداره مالکیت معنوی ارسال نماید. سپس، با پرداخت هزینه ای به اداره مربوطه، علامت تجاری او تمدید خواهد شد.

اما در صورتی که مالک برند پس از مهلت 6 ماهه (پس از پایان اعتبار برند)، برای تمدید علامت تجاری خود درخواست کند، می بایست علاوه بر هزینه تمدید، جریمه دیر کرد خود را نیز پراخت نماید که مبلغ آن به مدت زمان تاخیر صاحب علامت تجاری بستگی دارد.

در ضمن اگر صاحب برندی هیچ اقدامی جهت تمدید انجام ندهد، اعتبار علامت تجاری او بصورت کامل از بین خواهد رفت.

ثبت برند خارج از کشور

ثبت برند (نام تجاری) در کشورهای دیگر دنیا امکان پذیر بوده و باید پیش از هر اقدامی، برند مورد نظر را در داخل کشور مبدا به ثبت رساند. اما اولین مرحله برای ثبت بین المللی یک برند، درخواست و تکمیل فرم اظهارنامه نام تجاری از اداره مالکیت صنعتی و علائم تجاری است که باید در آن، مشخصات نام تجاری مانند فونت، رنگ و نوع آن ذکر شود. این فرم نیز شامل فهرست طبقه بندی بین المللی علائم تجاری است که صاحب برند می تواند طبقه نام تجاری خود را از داخل این لیست پیدا کند.

خوشبختانه، ثبت برندها و علائم تجاری در اکثر کشورهای دنیا امکان پذیر بوده و دولت های آن ها از این امر کاملا حمایت می کنند. هر کشوری برای خود یک سازمان ملی یا منطقه ای ثبت علائم تجاری دارد، اما به منظور تسهیل روند، یک سیستم بین المللی ثبت علائم تجاری توسط سازمان جهانی مالکیت معنوی WIPO ایجاد شده است.

به کمک این سیستم، فرد متقاضی می تواند با ارائه یک اظهارنامه بین المللی به WIPO در هر کشوری که خواست، نام یا علامت تجاری خود را ثبت نموده و از مزایای بین المللی آن بهره مند شود. مزایای ثبت برند در خارج از کشور توسط سیستم بین المللی WIPO عبارتند از:

 • آسان و سریع کردن روند ثبت
 • به صرفه شدن فرآیند ثبت
 • بهره مند شدن از خدمات بین المللی ثبت
 • امکان اعمال هر گونه تغییری در مشخصات برند در سطح جهانی، تنها با تکمیل یک فرم و پرداخت هزینه ای کم
 • معاف شدن اداره مالکیت صنعتی و علائم تجاری کشور مبدا از طبقه بندي محصولات و خدمات برند و نیز چاپ علامت تجاری در یک روزنامه ملی

  درخواست خود را وارد کنید و ما به شما تلفن می کنیم.

  فقط جزئیات خود را ارسال کنید و به زودی با شما تماس میگیریم.